Kriz Yönetimi

Kriz_Yonetimi

Kriz Yönetimi

Sosyal medyada Kriz Yönetimi başlı başına uzmanlık isteyen önemli bir konu. Geçmişteki örneklere baktığımızda birçok büyük görünen markanın sosyal medya krizini yönetemediğini gördük. Çünkü sosyal medyada kriz yönetimi önemli ve uzmanlık isteyen bir iştir.
Kriz Yönetiminde Olan Önemli Çalışma Prensipleri
Anlık Takip:Sosyal medya geniş bir alan ve tüm sosyal ağları aynı anda takip etmek zor. Sosyal medya krizlerinde genellikle kriz birçok sosyal ağa yansıyor. Bu yüzden sosyal medya krizlerinde anlık takip çok önemli.Anlık takip imkanı sunan birçok sistem var. Bu sistemleri kullanarak kriz anlarında markanızda ilgili tüm gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.
Şeffaflık:Sosyal medya krizlerinde en önemli unsurlardan biri şeffaflık. Kriz dönemlerinde marka şeffaf olduğu oranda kazanıyor. Çünkü tüketiciye karşı açık ve anlayışlı olduğunuzda çözüm çok daha kolaylaşıyor.Sosyal medya krizinde şeffaf olmayıp, gerçekleri saklamaya çalışırsanız kar topu etkisi ile büyüyen tepkilere karşılarsınız. Bu durumun telafisi de oldukça zordur.
Zamanında Müdahale:Zamanında müdahale en hassas noktalardan biridir. Sosyal medya krizlerinde ilk 24 saat çok önemli. Zamanında müdahale eder ve gerekli açıklamayı yaparsanız genelde sorun çözülüyor. Açıklama yapmak için çok fazla beklemek markaya önemli oranda zarar veriyor. Çünkü insanlar sabırsız. Bir an önce kendilerine bir muhatap bulmak istiyorlar.
Özür Dilemek:Özür dilemek çoğu sorun gibi sosyal medya krizlerinin de önemli oranda çözücü kuvvetidir. Bir marka içtenlikle özür dileyebiliyor, hatasını kabul ediyorsa kriz genelde sona eriyor.
Telafi Etmek:Sosyal medya krizleri markaların sınav yerlerinden biri. Bu sınavdan alacakları notları genelde son hamlelerine bağlı. Bu hamle ise telafi etmek. Sosyal medya krizini sonlandırmanız, insanların tepkisinin azalması için yeterli değil. Asıl önemli olan krizden sonra yaptıklarınız.Sosyal medya krizinden sonra  hatayı telafi etmek ve bu konuda gerekli çalışmayı yapmak, zarar gören online itibarı onarmak için çok faydalı. Telafi etmek için yapacağınız çalışmalar tüketicinin gözünde markanın itibarını arttırıyor.

Nasıl yardım edebiliriz?

Hizmetlerimize dair ayrıntılı bilgiye bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Ekibe sonsuz teşekkür ediyorum. Çünkü firmamızın başarısını ikiye katlayacak Seo ve Sosyal medya yönetimi çalışması gerçekleştirdiler.

Lütfi ORHAN
Pazarlama